Димитър, Димислава, Димитрина, Димитрия, Деметра, Дима, Димо, Димка, Димчо, Димана, Митко, Митра, Митка, Митрана, Мита, Диян/а, Диан/a.
Свети великомъченик Димитър е роден през III в. в Солун. Баща му бил градоначалник и тайно изповядвал християнството. Посветил и сина си в православната вяра. След смъртта на родителите си Димитър бил назначен от император Максимилиан за градоначалник на Солун, като му било поръчано да преследва християните. Жителите на града го приели с радост и уважение заради високата му образованост и справедливост.
Той открито започнал да изповядва и слави името на Спасителя. През есента на 306 г. на връщане от поход новият източен император Галерии спрял в Солун и узнавайки за измяната, заповядал да затворят Димитър в тъмница. От тъмницата светецът благословил младия Нестор, който победил любимия борец на императора - Лий. След това и Нестор, и свети Димитър били убити с копия.
При строежа на големия храм, посветен на светеца, намерили мощите му, от които течало лековито миро. Положили ги в сребърен ковчег за поклонение. Свети великомъченик Димитър много пъти спасявал Солун от вражески нападения. Култът към светеца е изключително популярен на Балканите и в Русия.
- 25 октомври - Димитровден
Цената на доставката на нашите продукти е фиксирана на:
4.50 лв. до офис на куриерска фирма "Спиди"
7.50 лв. до адрес с куриерска фирма "Спиди.
ЗА ПОРЪЧКИ НА ОБЩА СТОЙНОСТ НАД 89 ЛВ. ДОСТАВКАТА Е БЕЗПЛАТНА ЗА ТЕРИТОРИЯТА НА БЪЛГАРИЯ С КУРИЕРСКА ФИРМА СПИДИ.
Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката Ви вместо Вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях: