Тази кратка статия цели да представи някои интересни факти за календара на нашите предци, който е признат за най-прецизен и древен от учените от ЮНЕСКО през 1976 г. Ще наблегнем основно над структурата на календара и някои негови особености. Важно е да се спомене, че не всички учени, които са се занимавали с реконструкцията на Прабългарския календар, са единодушни спрямо елементите му, като например дали е съществувал действително 60 - годишен цикъл, кой е първият знак от календара - мишката или свинята и тн. В тази връзка, ние ще представим най-популярната версия, с която сме запознати, без претенции, че тя непременно е най-коректна в исторически аспект, тъй като ние самите не сме историци.
За поръчка на комплект "Прабългарски календар" можете да използвате този линк:
https://www.antiko.bg/podarachen-komplekt-prabulgarski-kalendar.html
Прабългарският календар има 364 дни + един 0-лев ден, познат още като "Ени - Алем" и съвпадащ със зимното слънцестоене. При високосна година ("бехти") броят на дните е 364 + два 0-леви дни (респективно "Ени-Алем" и "Ени-Джетем", съвпадащ с лятното слънцестоене). Календарната година има 4 симетрични астрономически точки - зимно слънцестоене, пролетно равноденствие, лятно слънцестоене и есенно равноденствие.
Така 364 дни от годината се разделят на 4 х 91 дни (4 сезона/тримесечия), като всеки сезон започва в неделен ден и свършва в съботен ден. Всяко тримесечие започва с месец, съдържащ 31 дни, последвано от два месеца с по 30 дни. Всеки месец ("веш") от годината ("лет") имал следното наименование:алем (първи), тутом (втори), читем (трети), твирем (четвърти), вечем (пети), шехтем (шести), сетем (седми), есем (осми), девем (девети), елем (десети), елнем (единадесети), елтем (дванадесети).
364 е наречено "Златното" или "Чепатото число" заради неговата уникалност. 364 е едновременно кратно на числата 2 (бр. полугодия), 4 (бр. сезони), 7 (бр. дни от седмицата), 13 (бр. седмици в един сезон), 91 (бр. дни в един сезон). Календарът е устроен така, че независимо от годината, всяка дата съвпада винаги с един и същ ден от седмицата.
Прабългарският календар се основава на 12 - годишни цикли, свързани с движението на Юпитер около Слънцето (11, 86 земни години). Всяка година от този цикъл се характеризира с животински знак от Прабългарския зодиак в следния ред: Мишка (Сомор), Вол (Шегор), Барс (Паръс), Заек (Дван), Вер (Змей, Дракон), Змия (Дилом), Кон (Имен), Овен (Теку), Маймуна (Бечин), Петел (Тох), Куче (Етх), Свиня (Докс). Респективно, всяко животно символизира и по един от месеците в годината (алем, тутом, читем, твирем, вечем, шехтем, сетем, есем, девем, елем, елнем, елтем) и е свързано с определено съзвездие. Ето и някои характеристики, които се свързват с природата на всяко едно от тези животни:
Интересен факт относно циклите на Прабългарския календар е, че те имат родове (мъжки и женски) и са под влиянието на различни природни стихии (вода, огън, земя, дърво, метал). Тези стихии са обвързани с определени цветове: вода - черно, огън - червено, земя - жълто , дърво - синьо, метал - бяло и се редуват в тази последователност.
За да покажем това нагледно, ще изброим последните пет изминали 12 - годишни цикъла:
1947 - 1958 вкл. - вода - черно
1959 - 1970 вкл. - огън - червено
1971 - 1982 вкл. земя - жълто
1983 - 1994 вкл. дърво - синьо
1995 - 2006 вкл. метал - бяло
Всеки 12 - годишен цикъл има род - мъжки или женски, като те се сменят на всеки цикъл. По този начин, използвайки примера от по-горе, определяме родовете за последните пет пълни 12- годишни цикли:
1947 - 1958 вкл. - вода - черно - мъжки
1959 - 1970 вкл. - огън - червено - женски
1971 - 1982 вкл. земя - жълто - мъжки
1983 - 1994 вкл. дърво - синьо - женски
1995 - 2006 вкл. метал - бяло - мъжки
Следвайки тази логика, ние се намираме в цикъла 2007 - 2018, и по-точно, в последната му година. Той следва да е под влиянието на елемента вода и цвета черно. Пет 12 - годишни цикъла се групират в един 60 - годишен цикъл, който също има род (мъжки, женски), който се мени като при 12- годишния цикъл.
Последните три завършени цикъла са били както следва:
1827 - 1886 вкл. - мъжки
1887 - 1946 вкл. - женски
1947 - 2006 вкл. - мъжки
Ако един 60 - годишен цикъл има три мъжки и два женски дванадест годишни цикъла, то следващият 60 - годишен цикъл ще има три женски и да мъжки цикъла. По този начин се получава един балансиран 120 - годишен цикъл.
Това са само малка част от особеностите на Прабългарския календар. Ако имате знания и допълнителна информация относно календара, която искате да споделите, ще се радваме, ако го направите - или на info@antikobg.com, или на нашата Facebook страница https://www.facebook.com/ANTIKO.BG.
Подарък за всяка поръчка над 49 лв. до 1 март!
прочети ощеИзползвайте промокод BUDITELI до 1 ноември, за да се възползвате от намалението.
прочети ощеПодарък - книгата "История Славяноболгарская" тази събота при поръчка над 40 лв. ( изкл. доставка)
прочети ощеДо -25% намаление от избрани продукти тази събота и неделя!
прочети още-15% Процента от всички бележници с дървени корици днес, 9 август!
прочети ощеПодарък - сребърно кръстче за поръчки над 39 лв. тази събота!
прочети ощеПодарък - "Под игото" при поръчка над 35 лв. ! Отстъпки до -20%! Тази събота и неделя!
прочети ощеОкачете малка частица от българската история на стената си!
прочети ощеДнес се навършват 144 години от смъртта на великия българин Христо Ботев!
прочети ощеЧестит Празник на българската просвета и култура и на славянската писменост!
прочети ощеЗапознайте се с нашата нова колекция специални стикери - създадени да освежат дома Ви и да Ви радват със своята визия!
прочети ощеВече можете да закупите български розово масло, готово за подаряване в луксозна опаковка!
прочети ощеЧестито Рождество Христово на всички! Нашият екип Ви пожелава вълшебни моменти, изпълнени с любов и щастие!
прочети ощеНа 21 декември до 12:00 наобяд е последния срок, в който поръчката Ви ще бъде обработена и изпратена така, че да стигне при Вас за Коледа! Благодарим Ви за разбирането и Ви пожелаваме весело посрещане на коледните и новогодишните празници!
прочети ощеВъзможно забавяне при доставката на пратки в периода 25.11. - 25.12.2019 г.
прочети ощеЕкипът на ANTIKO.BG Ви пожелава честит Ден на народните будители!
прочети ощеБезплатен бележник "Васил Левски" А6 за всяка поръчка над 50 лв., направена на 26 и 27 октомври! Изненадите по случай Деня на народните будители започнаха!
прочети ощеСъкровено и сигурно място за съхранение на предмети, свързани с важните моменти от живота на Вашите деца!
прочети ощеПри поръчка на стойност над 60 лв., ще получите 15% отстъпка за следващата Ви поръчка!
прочети ощеПърви снимки на прототипите, асортиментът ни от съкровища се увеличава!
прочети ощеСъбитието е в гр. София, 19 март, вторник, 11:00 часа в Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий"
прочети ощеНие можем да създадем специален продукт по Ваша идея (рекламен сувенир, коледен подарък, плакет), който да носи рекламна полза в дългосрочен план на Вашата фирма, личен бранд, организация, частно събитие или клуб.
прочети ощеПредставяме Ви един проект на нашия графичнен дизайнер и художник, Гергина Гюлева. Става дума за един наистина неповторим сребърен накит, посветен на нашето богато историческо наследство! Гривна "Печатът на Кубрат"!
прочети ощеЩастливи сме да обявим, че вече доставяне и до Гърция и Румъния!
прочети ощеИвелина Медникарова е председател на Училищното Настоятелство при 8мо СУЕО " А.С.Пушкин" в гр. Варна
прочети ощеИнтервю с Пепа Боянова, един от организаторите на събитието и член на Фондация "Малък Зограф"!
прочети ощеНамираме се в Правец, на едно чудно място, до езерото, където се провежда за втори път в България Международният фестивал Udaya Live
прочети още"Ако нещо ни въздейства, води ни до възхищение, оставя приятна мисъл, докосва ни и оставя следа - то това нещо е красиво!"
прочети още"Ние не познаваме високата култура на нашето Средновековие, а това е времето, когато се формира нашата народност."
прочети още"Много обичам Копривщица! Тук въздухът искаш да го пиеш, не само да го дишаш."
прочети ощеКак учениците се превръщат в учители - интервю със Светлана Мухова
прочети ощеСподелено от ентусиасти за ентусиасти.
прочети още"Oбичам да прекарвам повече от свободното си време сред природата, като я опознавам, изучавам и се опитвам да прилагам наученото."
прочети още“Ето сега всичко се очаква от вас, Копривщене! Всичко на вас остая!”
прочети още